Pátek, Duben 3

Symbolem rychlejšího a bezpečnějšího internetu se staly čtyři jedničky. Co to znamená?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

CloudFlare, firma zabývající se zrychlováním a lepším zabezpečením internetu, spustila nový DNS server. CloudFlare slibuje, že sníží odezvu načítání stránek a ochrání vás před zneužitím informací o vás.

Nejprve je ale nutné si vlastně říct, co je DNS. Zkratka DNS stojí pro Domain Name System a jejím úkolem je překlad názvů webových stránek. Do prohlížeče totiž nepíšete 83.167.253.25, nýbrž TechRevue.cz. Právě takový požadavek se nejdříve zašle na DNS server, který dle své tabulky vyhodnotí, jaká IP adresa spadá pod záznam TechRevue.cz a vám zpět pošle IP adresu, kterou má vás počítač kontaktovat.

Tyto DNS servery často provozují již přímo vaši poskytovatelé internetu, kteří díky tomu mají přehled, jaké weby navštěvujete a případně s těmito informacemi nějak nakládat. CloudFlare se svým DNS slibuje především nejrychlejší odezvu, mnohonásobně rychlejší než odezva DNS serveru vašeho poskytovatele internetu či dokonce rychlejší než DNS od Googlu. Zároveň dle určitých standardů slibuje, že s informacemi o vašem prohlížení nijak nebude a ani nemůže nakládat.

Pokud se rozhodnete službu vyzkoušet, nastavte si na svém počítači či routeru IP adresu DNS serveru 1.1.1.1 a jako sekundární 1.0.0.1. Pokud využíváte IPv6, poté vložte adresu 2606:4700:4700::1111 a 2606:4700.4700::1001.

Zdroj: 1.1.1.1

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď