Čtvrtek, Září 19

Telefon s nejlepší baterií možná nebude mít žádnou baterii

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hon za revolučními bateriemi je prozatím nekončícím úkolem. Dočkali jsme se možná několika menších vylepšení stávajících technologií, avšak nic převratného v poslední době na trh nepřišlo.

Výzkumníci z Washingtonské univerzity však uskutečnili první Skype hovor z telefonu, který nedisponoval žádnou baterií. Prototyp samozřejmě nemá displej a jeho spotřeba se pohybuje v řádu několika mikrowattů. Tuto energii získává z okolních rádiových signálů a z malých fotodiod, které díky okolnímu světlu také dokáží přispět ke správné funkci jednoduchého zařízení.

Sami tvůrci zařízení popsali jako velmi jednoduché, sestavené z běžně dostupných levných součástek. Přesto dokáže komunikovat s blízkou základnovou stanicí, napájet sluchátka a mikrofon a detekovat dotyky na kapacitních tlačítkách. Princip funkce pak autoři popisují v jednoduchém videu. Na telefonu začnete vytáčet Vámi žádané číslo. Vzhledem k tomu, že zařízení nemá žádnou paměť, data se odesílají do blízké základnové stanice, která signály zpracovává a poté vytáčí, v tomto případě, na Skypu.

Druhá strana zvedne svůj běžný telefon a komunikace započala. Ve sluchátkách je slyšet druhá strana a pokud chce mluvit ten, kdo volá z telefonu bez baterie, musí zmáčknout tlačítko po dobu mluvení. Zařízení však není nijak revoluční, je závislé na základnové stanici a nemá displej, natož operační systém. Autoři spíš chtěli demonstrovat možnosti, jelikož technologie za deset let možná takové telefony umožní. Co se jim rozhodně podařilo, je vyvolání zamyšlení, zda hon za nejlepší baterií není špatná cesta, jelikož existují i cesty bez baterií.

Zdroj: Fortune, YouTube

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď