Úterý, Leden 22

Těžba kryptoměn spotřebuje energii jako 17 milionů obyvatel

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Těžba kryptoměn je stále se rozšiřujícím tématem, protože se dnes vyplatí více, než kdy jindy. Není na škodu se na ni podívat i z jiných úhlů pohledu.

Úhlů pohledu na těžbu kryptoměn je spousta. Například to, že vzrostly ceny grafických karet a některé modely jsou často po naskladnění tak rychle skoupeny těžaři, že je pro běžného smrtelníka téměř nemožné do svého normálního počítače takovou grafickou kartu sehnat. Toto postihuje nejen grafické karty AMD, ale nově i ty od NVIDIA. Avšak takové množství těžebních strojů už spotřebuje nějaké to množství elektrické energie.

Spotřeba všech těžařů na celém světě stále více stoupá. Ta se za poslední léta vyšplhala do opravdu neuvěřitelných hodnot. Největšími kryptoměnami současnosti jsou Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH). Jejich spotřeba se vyšplhala na hodnoty 14,54 TWh pro BTC a 4,69 TWh pro ETH. Celkovou spotřebu těžařské sítě ETH lze přirovnat ke spotřebě celé Moldovy (3 mil. ob.), která je v žebříčku podle spotřeby na 120. místě. Tu BTC zase na 81. místo, někde mezi Mozambik a Turkmenistán (5,17 mil. ob.). V součtu obou měn se celková spotřeba vyšplhá k Sýrii, která měla v roce 2014 nad 17 milionů obyvatel.

Těžba ETH spotřebuje 8× více energie, než kolik se spotřebuje pro chod celé sítě VISA, přičemž BTC zase 27× tolik. To poukazuje na vysokou efektivitu těchto centralizovaných systémů. Přeneseně, současný algoritmus Proof of Work (PoW) je v dlouhodobém horizontu celosvětově neudržitelný. To kvůli vysoké náročnosti na energii, kterou je třeba vyrobit a pro kterou jsou z velké části potřeba vzácné, neobnovitelné zdroje, jako třeba zatím nejefektivnější Uran-235.

Zdroj: TechPowerUp

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď