Pondělí, Prosinec 16

TP-Link Archer C9: Router nebo domácí server?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

TP-Link je známý tím, že dělá kvalitní a spolehlivé síťové prvky za přijatelné ceny. Avšak do této recenze nám zapůjčil dražší model Archer C9. Čím tedy výrobce obhájí vyšší cenovku a nabídne Archer C9 něco navíc?

Obsah balení

Kromě routeru samotného se v balení nachází standardní příslušenství, tedy odnímatelné antény, které jsou dodávány v počtu třech kusů, napájecí adaptér, několik návodů a prohlášení, disk s ovladači a kratší RJ-45 kabel vhodný pro konfiguraci zařízení například ze stolního počítače.

Představení routeru

Samotný router je poměrně velký, větší, než levné modely „za pár stovek“, které výrobce nabízí. Router na mě svým designem působil hodnotněji. Konstrukce routeru je z pevného plastu a přední část je tvořena průhledným štítem, za kterým jsou umístěny kontrolky indikující několik stavů routeru.

Těmi jsou napájení, které je indikováno typickou kontrolkou pro zapínání a vypínání téměř každého zařízení po generace. Po této kontrolce následují dvě kontrolky indikace stavu bezdrátové sítě, tedy toho, jestli je síť na dané frekvenci právě zapnuta, či vypnuta. Další kontrolka značí stav připojení zařízení k routeru. Z této kontrolky je tedy poznat, zda je právě k routeru připojeno nějaké zařízení.

Další kontrolka ve tvaru planetky s prstencem značí připojení k internetu. Občas však ukazuje, že připojení k internetu není k dispozici (oranžová barva), i když je připojení aktivní a funkční. Tuto skutečnost router občas ignoruje, není to však nic, co by nějak omezilo jeho funkčnost.

Následuje kontrolka stavu WPS. Pokud stisknete toto tlačítko, můžete si to ověřit pomocí této kontrolky. Některým levnějším routerům tato kontrolka chybí a tak si u nich nejste občas jisti, jestli jste opravdu tlačítko zmáčkli správně. Dalšími dvěma kontrolkami už jsou jen indikace USB portů, zda-li je v nich aktuálně připojeno nějaké zařízení.

K anténám routeru asi nelze říct více, než že jsou odnímatelné a mají tři polohy do úhlu 90°. Zezadu jsou umístěny všechny porty LAN, WAN, tlačítko WPS/reset, spínač zapínání/vypínání a USB 2.0. Na pravé boční straně se nachází tlačítko zapínání/vypínání signálu Wi-Fi a USB 3.0.

Instalace routeru

Pro většinu případů stačí router zapojit do zásuvky, připojit kabel z venkovní antény/modemu do WAN portu a aniž by bylo cokoli potřeba nastavit, router funguje již z výroby a připojit se na něj můžou všechna drátová i bezdrátová zařízení. Ta bezdrátová mají 2 možnosti.

Buď klasickým zadáním hesla, které je umístěno na štítku zezadu na zařízení, nebo použítím tlačítka WPS. Touto funkcí však musí disponovat i zařízení, na kterém se chcete k síti připojit. U zařízení Android je tato funkce zařazena obvykle v sekci pokročilého nastavení Wi-Fi.

Zmíněné užití funguje za předpokladu, že se jedná o připojení, kdy na zařízení před routerem běží server DHCP. Pokud chcete provést připojení jiného typu (například pomocí statické adresy), bude již zapotřebí router patřičně nastavit. Toho lze dosáhnout tak, že na zařízení, které je propojeno s routerem (tato možnost je k dispozici ihned po zapojení routeru), otevřete v prohlížeči stránku „http://tplinkwifi.net/“.

Poté se objeví dvě textová pole, do kterých je třeba zadat login a heslo. Jako u většiny routerů, i zde je nastaveno obojí na frázi „admin“. Poté se otevře prvotní rychlé nastavení, které vás provede jednoduchou, základní konfigurací. Pokud si však nejste například v nastavením typu WAN jistí, kontaktujte svého poskytovatele internetu.

Funkce routeru

Základní nastavení neobsahuje zdaleka všechny funkce. Je zde několik funkcí, které dokáží velmi usnadnit Vaši práci s multimédii, či dokumentací. Těmito funkcemi myslím především využití USB portů, které jsou na zařízení umístěny. Obě jsou schopny ušetřit čas a peníze.

Nemusíte mít totiž ani bezdrátovou tiskárnu, stačí ji mít propojenou přes USB routeru a po instalaci jak ovladačů tiskárny, tak ovladače routeru, který je pro tuto funkci určen, můžete v klidu tisknout ze svých zařízení odkudkoli v dosahu bezdrátové sítě. Tento ovladač se nachází na přibaleném disku. Pokud však nemáte k dispozici mechaniku, tak si jej můžete stáhnout prostřednictvím stránek TP-Link v sekci „Podpora“ u produktu Archer C9.

Další skvělou funkcí je práce s úložištěm USB. Router je totiž schopen nahradit NAS systémy. Stačí k němu připojit do USB portu úložiště, například tedy externí HDD. K němu lze přistoupit buď prostřednictvím multimediálního centra, které lze automaticky vyhledat v prostředí Windows v „Tento Počítač“ po kliknutí na „Přístup k multimédiím“, nebo po přidání cesty do disku přes možnost „Připojit síťovou jednotku“, či přes podobnou funkci v zařízeních s jiným systémem.

Přes takto připojený disk lze streamovat i filmy ve Full HD kvalitě. U streamu v této kvalitě bylo streamování krásně plynulé, i když jsem na jiném zařízení hrál zrovna hru Heroes of the Storm. Síťové úložiště nemají problém najít ani chytré televizory, které se do sítě připojí také. Jako bonus k této funkci lze úložiště nastavit i pro přístup přes FTP.

Pro dosažení ideální rychlosti streamování přes USB HDD důrazně doporučuji toto zařízení zapojit do USB 3.0. Tiskárnu, jakožto nenáročné zařízení doporučuji zapojit do USB 2.0.

Bezdrátové funkce

Router lze provozovat v několika režimech. Většina uživatelů jej bude chtít užívat jako hlavní router pro internet, avšak je zde možnost jej využít čistě jako access point, nebo i jako klienta přes bridge. Nastavení této funkce je poněkud složitější a lze ji nalézt v manuálu na webu, nebo v přibaleném manuálu.

Router má ještě mnoho dalších bezdrátových funkcí, které však většina lidí ani nevyužije. Některé jsou dokonce jen pro určité země. Bližší informace o těchto funkcích najdete buď v příručce v balení, či opět na stránkách podpory tohoto zařízení.

Závěr

V testování jsem dal routeru pořádně zabrat. To abych zjistil, zda je opravdu tak dobrý, jak si ho TP-Link nacenil. V závěru jsem byl až překvapen, že i když jsem provozoval mnoho rozličných operací na pěti zařízeních najednou (hraní her, streamování v domácí síti, stahování souborů, tisk), informace o využití paměti a procesoru měly relativně velikou rezervu.

Dovedu si představit, že by router zvládl bez problému provoz menší firmy s využitím jak tisku, tak úložiště. Celkově na mě router zapůsobil velmi kladně zejména po stránce bezdrátových funkcí pro zařízení USB. Dalším, vzhledem k ceně sice očekávaným faktorem. je stabilita. Nejprve jsem se potýkal s drobnými výpadky, avšak vše napravila aktualizace firmwaru. Za mě tento router s klidným svědomím doporučuji.

Drátová Konektivita 4 gigabitové LAN, 1 gigabitový WAN, 1 USB 3.0 + 1 USB 2.0
Tlačítka On/Off bezdrátové sítě, WPS/Reset, On/Off napájení
Anténa

3x, odnímatelné

Napájení

12V@3,3A adaptér

Rozměry 221 × 86 × 168,5 mm
Bezdrátové Standardy
802.11a/n/ac 5GHz, 802.11 b/g/n 2,4GHz
Rychlost 5GHz: Až 1300 Mbps, 2,4GHz: Až 600 Mbps
Síla signálu

5GHz: <23 dBm, 2,4GHz: <20 dBm FCC:<30 dBm

Typy WAN

Dynamická IP/Statická IP/PPPoE/PPTP(Duální přístup)/L2TP(Duální přístup)/BigPond

Zabezpečení 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
DHCP Server, Klient, DHCP Seznam Klientů, Rezervace adres
Přesměrování portů

Virtuální Server, Spuštění Portů, UPnP, DMZ

Protokoly

IPV4 & IPV6

Síť pro hosty
1× 2,4GHz, 1× 5GHz

TP-Link Archer C9

3200 CZK
9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Výkon
  • Stabilita
  • Odezva
  • Funkce
  • Design

Zápory

  • Složitost některých funkcí
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď