Neděle, Duben 5

TP-Link HS110 a TP-Link LB120: Poctivý základ chytré domácnosti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Známe to všichni, přijdeme večer domů, řekneme troubě, ať nám upeče housky k večeři, lednici ať nám nalije pivo, a televizi, aby se zapnula. Zní to jako utopie nebo doména sci-fi filmů, podobná realita je však blíže, než se zdá.

Chytrá domácnost je zkrátka taková domácnost, kde je vše propojené, vše má sdílené ovládání a nejčastěji hlasové. Asi nejznámějším hlasovým rozhraním poslední doby je Amazon Echo, oslovované nejčastěji Alexa. K Echu se poté pomocí aplikací třetích stran připojují další a další součásti, které pak může obyvatel chytré domácnosti hlasově ovládat. Schopnosti asistentky Alexy mají ale i další asistenti – Google Assistant či Siri od Applu.

Co na to TP-Link?

Známá značka routerů a dalšího síťového příslušenství TP-Link uviděla příležitost a začala nabízet svou řadu komponent do chytrých domácností. A hezky od podlahy, samozřejmostí je chytrá zásuvka (nabízená i ve variantě s Wi-Fi Extenderem), chytrá žárovka v několika variantách, chytrý vypínač a hlavně pro chytrou domácnost dedikovaný router SR20.

Ten slouží jako pokročilý  Wi-Fi router s displejem pro ovládání všech součástí chytré domácnosti, včetně těch, které se nedají plně ovládat z telefonu či tabletu.  Základem konektivity je samozřejmě Wi-Fi, jednotlivé součásti se připojí na centrální síť, s níž se poté propojí uživatel pomocí aplikace TP-Link Kasa.

Router SR20 nabízí oproti aplikaci Kasa navíc zajímavé možnosti, jakými jsou například ovládání termostatu a zabezpečení domu. K tomu slouží například nabízená Kasa Cam KC120 pro sledování prostor v reálném čase, nebo třeba čidla pohybu, zvuku nebo stavu oken a dveří (která reagují i na rázy, například údery).

U chytrých žárovek je jasné, že čím vyšší modelové číslo, tím lepší funkcionalita. Zatímco modely LB100 a LB110 jsou pouze stmívatelné, recenzovaný model LB120 zvládá měnit i teplotu barev. Špičkou je LB130, ten totiž zvládá i výběr odstínu z barevného spektra.

Obsah balení

Balení obou mnou recenzovaných produktů je poměrně úsporné, v krabičce najdeme pouze samotný produkt a dvě až tři brožurky nezbytné literatury. Nic dalšího není ani třeba, neboť vše potřebné je v produktech integrováno.

Instalace a konfigurace

Pro ovládání základních prvků je tedy třeba aplikace Kasa, která je pro Android i iOS ke stažení zdarma. Jakmile je stažena a přihlášena k účtu TP-Link, který je pro její užívání nutné pořídit, již je možné začít s jednotlivými zařízeními pracovat.

Po zapojení do sítě či zašroubování do závitu a zapnutí začnou zařízení vysílat svou vlastní Wi-Fi síť. K té se zařízení s Kasa připojí, a v aplikaci samotné projde krok po kroku konfiguraci – v zásadě čekání, pojmenování zařízení podle vlastní volby a jeho připojení k domácí Wi-Fi síti. Po dokončení těchto činností už na domovské stránce aplikace Kasa čekají všechna připojená zařízení, seřazená a dostupná. Přes Kasa se dají zařízení ovládat i když jste na jiné síti, nebo na mobilních datech – prostě se vzdáleně připojí do domácí sítě.

Scheduling, měření a schémata

Obě zařízení, která se mi dostala pod ruku, měla nejzákladnější, a tím i nejpodstatnější funkce – časování. Základní časovač, kdy se, například, každý den v týdnu v 8:00 zapne světlo v kanceláři a v 16:00 se vypne. Já nechával mnou nejpoužívanější zásuvku zapínat každý pracovní den v 17:00 a vypínat v 8:00, přes víkendy jsem ji nechával permanentně zapnutou.

Žárovku jsem nechával, aby mě každé ráno budila tím, že žlutým světlem na plný výkon svítila 20 minut naproti mé posteli. Další možností je časovač vypršení – po uplynutí určité doby se zařízení buď zapne, nebo vypne. V tomto ohledu nabízela více žárovka LB120, kde se dalo si “pohrát“ s intenzitou svícení i teplotou barev, a na každé denní období naplánovat jiné nastavení.

Chytrá zásuvka i žárovka také měří dobu zapnutí, okamžitý příkon, celkovou spotřebu elektrické energie za 7 a 30 dní, a pak denní průměr za tato dvě období. Kamarád měl zajímavý postřeh, že už chybí jen výpočet, kolik nás ona energie celkem stála. To bych ocenil v rámci možnosti si aplikaci Kasa uspořádat podle sebe.

V neposlední řadě nabízí aplikace také možnost vytvoření schémat. Jednotlivé součástky se dají propojit do celků, které se například označí plošně jako světla v obýváku. Poté stačí jen zapnout schéma Filmový večer, a světla se ztlumí. Tato schémata jsou plně nastavitelná.

Hlasové ovládání

Jednou z největších předností produktů do chytré domácnosti TP-Link je bezesporu možnost propojení s asistenty. Samozřejmostí je tedy Amazon Echo, ale pro mě to byl především Google Assistant. Tomu se po propojení s aplikací Kasa dalo říci, co přesně má se kterým zařízením udělat, přesto jsem využíval téměř výhradně základní ON/OFF.

Závěr

Využitelnost těchto zařízení je obrovská. Mají však i své mouchy – například zásuvka, byť připojená k síti a pod proudem se občas v Kasa odmítala hlásit, a trvalo několik restartů aplikace, než opět naběhla a dala se ovládat. Přes tyto drobné chybky jsem však pro obě zařízení nalezl velké množství využití, a rozhodně zvažuji jejich koupi. Tím více se však těším, až si jednou zařídím celý dům tak, abych měl všechny tyto prvky integrovány.

TP-Link HS110 a LB120

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Možnosti využití
  • Aplikace TP-Link Kasa
  • Propojení s chytrými asistenty
  • Design
  • Jednoduché nastavení

Zápory

  • Občasné výpadky
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Studuji média a technologie jsou mou zálibou již dlouhá léta. Zajímají mě především telefony, nejrůznější gadgety a zlepšováky pro život. Android je má milá a na své Honory nedám dopustit, přesto rád s nasazením vlastního života vyzkouším cokoliv.

Zanechte odpověď