Čtvrtek, Říjen 24

TP-Link NC250: Není nad pocit jistoty

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

TP-Link NC250 je poměrně levná síťová kamera, která na první pohled nijak extra nezaujme. Po měsíci užívání jsem však svůj první dojem nechal daleko v prachu za sebou. Ti z Vás, kteří byste rádi monitorovali nějaký prostor, děti nebo domácí mazlíčky a zároveň si vylepšili pokrytí Vaší WiFi, zbystřete.

Obsah balení

Nepředbíhejme však a projděme si balení. V jednoduché zelené krabičce ještě ve znamení staršího designu značky TP-Link se nachází kamera samotná, napájecí adaptér do sítě, prodlužovací kabel k napájecímu adaptéru, krátký ethernetový kabel, 3M oboustranná páska pro nalepení kamery např. na skříň a nezbytná literatura s bezpečnostními instrukcemi a průvodcem rychlého startu.

Zvlášť chválím za skutečnost, že TP-Link při balení kamery přemýšlel a nabídl tak prodlužovací kabel k napájení. Ne vždy totiž máme zásuvku tam, kde potřebujeme mít kameru, nebo se hodí delší kabel pro uhlazenější navedení. 3M oboustranná páska je také výborným doplňkem, avšak na zeď kameru lepit velmi nedoporučuji, jelikož by časem mohla kamera upadnout a vzít s sebou kus omítky.

Prvotní nastavení

Po vybalení na nás čekají prakticky tři kroky. Vše se na první pohled zdá jednoduché, avšak zdání může klamat. V tomto případě tak napůl. Ano, opravdu stačí kameru připojit do elektrické sítě, stisknout tlačítko WPS na kameře i routeru a poté již jen nainstalovat a používat dodanou aplikaci. V případě, kdy Váš router nepodporuje (nebo máte vypnuté) WPS, stačí kameru pro prvotní nastavení připojit kabelem k routeru, nakonfigurovat v aplikaci WiFi a poté již používat bezdrát.

Kamera však disponuje skvělou funkcí, jelikož chtěl TP-Link tento výrobek obohatit o užitečnou funkci, což si myslím, že se mu vydařilo. Kamera totiž umí zároveň fungovat jako WiFi opakovač, tudíž umí rozšířit pokrytí Vaší domácí WiFi i do míst, kam Váš router těžko, nebo vůbec, nedosáhne. O této funkci však v aplikaci pro iOS nebo Android není jediné zmínky. Jak tedy nastavit pokročilou funkci?

Šel jsem na to klasicky. Otevřel jsem si konfiguraci mého domácího routeru, podíval se do zápůjček IP adres v DHCP serveru a objevil přiřazenou IP adresu kameře TP-Link. Tuto IP jsem zadal do prohlížeče, zadal obligátní přihlašovací kombinaci (admin/admin) a byl jsem v nastavení kamery. Zde jsem již kromě nastavení připojení kamery k WiFi mohl nastavit také bezdrátový opakovač a zbytek funkcí, které jsou však dostupné také v aplikaci.

Aplikace

Samotná aplikace je velmi jednoduchá. Po jejím stažení jsem zvolil model kamery, kterou budu připojovat. Poté jsem chvilku vyčkal a kamera byla spojená, což mě okamžitě přeneslo do nabídky registrace TP-Link účtu, díky kterému budu moci ke kameře přistupovat také i mimo moji domácí síť (např. z práce). Účet jsem tedy rychle založil, prošel rychlé nastavení kamery a vše bylo připraveno.

Co se týká samotného nastavení kamery, zde je pouze možné kameru přejmenovat (hodí se především, když disponujete více kamerami), ovládat LED diodu (svítí/nesvítí), hlasitost, nastavit časovou zónu a vyhledat aktuálnější software pro kameru. Nahoře mám dále menší přehled o stavu kamery, kde jsem již po mém nastavení opakovače objevil také kolonku IP adress, která prozrazuje aktuální IP adresu kamery. Dále zde mám přehled například o síle signálu.

Další položkou zde byla funkce Anomaly detection, což je ve zkratce nastavení, na základě kterého Vás bude aplikace upozorňovat, že se něco děje. Kamera totiž bohužel nedisponuje slotem na paměťovou kartu. V zahraničních dokumentacích jsem také objevil, že kamera by měla mít možnost (jako kompenzaci za chybějící slot) odesílat alarmové snímky na e-mail a nahrávat videa na případný FTP server. Takovou funkci jsem bohužel neobjevil a s momentálně nejnovějším softwarem tedy při alarmu kamera pouze pošle notifikaci do Vašeho telefonu.

Alarm

Kamera spouští alarm na základě dvou nastavení. Tím prvním je obrazové, tudíž detekce pohybu, která funguje překvapivě dobře. Po jejím nastavení, kdy aplikace dovoluje nastavení citlivosti a také míst v obrazu, se při detekci určitého pohybu v zadaných místech odešle notifikace. Zvlášť chválím možnost vybrání bodů, které bude kamera na pohyb ignorovat.

To je v případě namíření například před dům na předzahrádku s parkovištěm pro auta ideální funkce, jelikož kamera přirozeně zabírá i dění za bránou, což by vyvolalo alarm kdykoli, kdy by mi prošel někdo kolem domu za branou. Díky této funkci jsem tedy deaktivoval detekci v místech za bránou a alarm mi tedy přijde jen tehdy, kdy se něco děje na mém pozemku.

Druhým z nastavení může být také detekce hluku. V aplikaci lze jednoduše nastavit úroveň hlasitosti (kdy aplikace sama radí, jaká úroveň je ideální – šeptání, tichá domácnost, fén a hlasitá kancelář) a opět také citlivost. Kamera při hluku přes limit může spustit alarm a odeslat notifikaci. Výhodou je, že můžete mít nastavený pouze obrazovou, nebo pouze zvukovou aktivaci alarmu. Možnost je samozřejmě také mít zapnuté obě dvě detekce, nebo alarm úplně vypnout.

Kvalita

Co se týká přímo kvality z kamery, musím říct, že na danou cenu a počet funkcí, které kamera skýtá, jsem byl příjemně překvapen. Obraz byl věrný a na poměry bezdrátové IP kamery velmi slušný. Kvalita neklesla ani při horším, nebo žádném světle, jelikož kamera automaticky aktivuje přisvětlující infračervenou LED diodu, která slibuje dohled až 5,5m před kameru v úplné tmě. Mohu potvrdit, že když jsem měl kameru v rohu větší místnosti, viděl jsem bez jakýchkoli problémů zřetelně celou místnost i v noci.

K fyzické kvalitě zpracování nemám výhrad. Kamera není žádným designovým skvostem, ale ani v moderní domácnosti rozhodně neurazí. Držák nijak nevrzal a po jeho povolení byla kamera polohovatelná do všech směrů, což zaručuje vhodné nastavení v prakticky jakýchkoli podmínkách.

Vzhled

Jak jsem již zmiňoval výše, kamera rozhodně není žádným designovým skvostem.  Prodává se pouze v bílém barevném provedení, které čítá neodnímatelný držák a kameru samotnou. Na kameře se ze přední strany nachází CMOS snímač o rozlišení 1MPx, což pro HD video akorát dostačuje. Tento snímač má úhel záběru 64°. Určitě bych si dokázal představit víc, ale nijak mě to po dobu testu neomezilo.

Kolem snímače obíhá kruhový žlutý proužek. Nad velkým černým „okem“, ve kterém se schovává také mikrofon a přisvětlovací IR LED dioda, se tyčí logo TP-Linku. Ve spodní části přední strany se nachází jednoduchá a nerušivá indikační LED dioda, která, jak jsem výše zmiňoval, lze úplně vypnout. Informuje o stavu, zda kamera pracuje v pořádku či je jakýkoli problém s připojením.

Zadní strana poté ukrývá vstup pro napájecí adaptér a RJ-45 společně s tlačítkem WPS, které se duplikuje s funkcí reset. Po zmáčknutí tlačítka se tak rozsvítí malá dioda nad ním, že je funkce WPS připravena. V případě, kdy tlačítko podržíte déle, než 5 sekund, kamera se obnoví do továrního nastavení.

Závěr a zhodnocení

Bezdrátová IP kamera TP-Link NC250, která je určena pro použití pouze uvnitř budov, mě na první pohled nijak neuchvátila. Na konec ale musím zkonstatovat, že kamera mě velmi překvapila výslednou kvalitou obrazu, přehlednou aplikací s výborným nastavením alarmů a možností funkce WiFi opakovače, kdy mi kamera pomohla dokrýt „hluchá“ místa pokrytí WiFi po domu.

Snímač

CMOS, 1MPx (1280 x 720 bodů), f/2.8

Úhel záběru

64°

Vestavěný mikrofon

Ano

IR přisvícení

až do 5,5m, 1 LED dioda

WiFi

2,4GHz, 802.11b/g/n

Konektory

DC napájení, RJ-45 100Mbps ethernet

Napájení

9V, 0,6A

Rozměry

137 x 76 x 69mm

Barevná provedení

bílá

TP-Link NC250

9

Celkové hodnocení

9.0/10

Klady

  • Kvalita záznamu
  • Provedení a vzhled
  • Infračervené přisvícení
  • Nastavení alarmů
  • WiFi opakovač

Zápory

  • Absence slotu na paměťové karty
  • Pro laika složitější konfigurace
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď