Středa, Leden 16

V USA zrušili internetovou neutralitu. Co to znamená?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ve Spojených státech prohlásil tamní federální komunikační úřad, že již kompletně ruší pravidla síťové neutrality, které byly stanoveny teprve v roce 2015 v čele s Barackem Obamou.

To vzbouřilo nejednu technologickou osobnost. Ti jsou razantně proti zrušení síťové neutrality, jelikož v USA tak může nastat mnoho scénářů, na kterých budou biti malí poskytovatelé internetu a koncoví zákazníci. Síťová neutralita zaručovala to, že si zákazník koupí internetovou konektivitu o nějaké rychlosti a tou k němu potečou jakákoliv data. Je jedno, zda si čte zprávy na internetu nebo používá torrent, je jedno v jakém objemu.

Tamní operátoři orodovali za zrušení, to má údajně urychlit rozvoj sítě a dodávání kvalitnějších služeb zákazníkům. Hned po zrušení však prohlásili, že změny většího rázu nepřipravují. Zrušení může způsobit to, že operátor bude moci filtrovat jednotlivý obsah, který od zákazníka poteče.

Díky tomu může operátor některé služby buď blokovat nebo je velmi rychlostně znevýhodňovat. Například streamování poněkud náročného Netflixu by mohlo být sekané či nepoužitelné, ale pokud operátorovi zaplatíte jen o 50kč měsíčně navíc, pojede vám plnou rychlostí. Například v Indonésii musíte operátorovi určit, kolik minut strávíte na sociálních sítích, sledováním videa a jiných služeb. Poté vám na míru udělá balíček, který si platíte. Pokud však přetáhnete vámi určenou míru, daná služba se zakáže či zpomalí. To může zruinovat především malé poskytovatele, jelikož zdaleka nedokážou nabídnout takovou cenu, jako poskytovatelé zavedení.

Uvidíme, jak se bude situace v USA vyvíjet a zda operátoři využijí zrušení internetové neutrality ve svůj vlastní prospěch.

Zdroj: The Verge

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď