Pátek, Duben 3

Vodafone Smart Platinum 7: Blyštivý klenot se skvělým zvukem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vodafone – firma, kterou nepochybně všichni známe – jako jediná z české trojice operátorů prodává i své vlastní telefony. V dnešní recenzi se podíváme na model Vodafone Smart Platinum 7 – v současnosti nejvybavenějšího zástupce rodinky smartphonů Vodafone Smart. Jaký je v praxi? Vyplatí se do něj zainvestovat? V této recenzi se na tyto otázky dozvíte odpověď.

Obsah balení

V nenápadné šedivé krabičce dostanete kromě telefonu samotného nabíjecí/datový MicroUSB kabel, koncovku do zásuvky, špuntová sluchátka s náhradními nástavci do uší, špendlík na vyndání slotu na NanoSIM a paměťovou MicroSD kartu a stručný návod spolu se záruční knížkou.

První dojmy a představení konstrukce

Telefon na první pohled nezaujme. Vypadá totiž nenápadně, jako spousta dalších telefonů: vypadá prostě jako černá placka s displejem. Na druhý pohled, a hlavně při prvním uchopení do ruky, však zaujme pocitem prémiového zařízení.

Kovový rámeček, který obíhá kolem dokola telefonu, působí v ruce chladivým pocitem, a v kombinaci s jinak skleněnou konstrukcí navozuje dojem, že v ruce držíte prémiové zařízení s cenovkou vysoko nad tou, za kterou se telefon prodává.

Na přední straně nad a pod displejem se nacházejí stereo reproduktory, kterým se budeme podrobněji věnovat v kapitole o zvuku. Nad displejem se navíc kromě 8MPx kamerky s LED bleskem a nezbytných senzorů nachází ještě notifikační dioda, která upozorňuje na příchozí notifikace.

Bohužel disponuje pouze jednou barvou, a to bílou. Na pravé straně zařízení se nachází zamykací tlačítko spolu s dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti. Všechna tlačítka jsou, stejně jako rámeček, v němž jsou usazena, vyhotovena z kovu. Mají vroubkovaný povrch, díky kterému je i poslepu snadno nahmatáte.

Na spodní straně najdeme mikrofon a MicroUSB konektor, který se nachází trochu netradičně v pravé polovině spodní strany.

V levé polovině horní hrany poté najdeme 3,5mm konektor na připojení sluchátek spolu se sekundárním mikrofonem.

Na levém boku přístroje má své místo slot na MicroSD a NanoSIM kartu, nad kterým se nachází další tlačítko – spoušť fotoaparátu.

Zadní strana na první pohled zaujme zajímavou texturou, která na světle vytváří velmi efektní odlesky. Vypadá to opravdu zajímavě.

Ve spodní části zadní strany nalezneme logo Vodafonu, v horní části má své místo fotoaparát, který vystupuje přibližně milimetr nad okolní povrch. Vedle něj se nachází dvoutónová LED dioda, a pod ním má své místo čtečka otisků prstů. Čtečka je dobře umístěna, při uchopení telefonu ji máte přímo pod ukazováčkem. Čtečka není nejrychlejší, jakou můžeme v chytrém telefonu nalézt, ale dokáže telefon odemknout přibližně za půl sekundy od přiložení prstu.

Co se týče spolehlivosti, čtečka v cca 90% případů fungovala spolehlivě, ovšem někdy se postaví na hlavu a telefon se nedaří odemknout ani na několikátý pokus. Většinou však stačí čtečku přetřít látkou a setřít otisky prstů, a funguje opět tak, jak má.

Ke skleněné konstrukci se bohužel váže jedna nevýhoda – telefon má bez pouzdra tendenci se poměrně snadno poškrábat. Náš testovací kus je toho důkazem – při svém putování mezi redakcemi na sobě nasbíral poměrně velké množství vlasových škrábanců. Nějaká forma ochrany zařízení – například ochranná folie či pouzdro – tedy stojí minimálně za zvážení.

Skleněná konstrukce má za následek to, že je telefon poměrně kluzký. Poznáte to, když telefon položíte na plochu, která je byť jen mírně skloněná. Telefon z ní začne pomalu klouzat dolů. Na druhou stranu s vyklouzáváním telefonu z ruky jsem problém neměl – za celý měsíc testování mi telefon nevyklouzl ani jednou.

Displej

Displej je opravdovou chloubou tohoto telefonu. Má úhlopříčku 5,5”, což je takřka ideální kompromis mezi dostatečnou velikostí ke sledování např. videí, ale zároveň je telefon dostatečně kompaktní na to, aby se dal ovládat jednou rukou. Svůj podíl na tom mají i tenké rámečky vedle displeje.

Displej je díky QHD rozlišení (1440 x 2560 bodů) velmi jemný, na žádné neostrosti při každodenním používání nenarazíte. Vodafone dokonce k telefonu prodává i brýle pro virtuální realitu, které využijí potenciál jemného displeje na plno.

Displej je typu AMOLED, což znamená krásně saturované barvy a skvělý kontrast. Komu výrazné barvy nevyhovují, může si v nastavení aktivovat Přirozený režim barev, který saturaci barev výrazně ztlumí. Přizpůsobit si lze také teplotu barev, od namodralého studeného odstínu až po nažloutlý teplý odstín.

Celkově je displej na pohled velmi pěkný, má široké pozorovací úhly, krásně se na něm sleduje video, prohlíží internet, nebo jakýkoliv jiný obsah. Pokud bych měl displeji něco vytknout, tak jen to, že nejvyšší hodnota jasu není příliš vysoká.

To by mohlo znamenat špatnou čitelnost na přímém světle. Zde však situaci zachraňuje kvalitní antireflexní vrstva, díky které na displej uvidíte. Vyšší hodnota maximálního jasu by však zajisté čitelnost ještě zlepšila.

Zvuk

Jedním z hlavních taháků telefonu jsou stereo reproduktory na přední straně. Hrají na mobilní telefon opravdu hezky. Středy i výšky zahrají bez problémů, co je ovšem na reproduktory v mobilním telefonu nezvyklé, je výrazné podání basů.

Maximální hlasitost je také dostatečná. Pokud rádi sledujete na telefonu video, budete nadšeni. Reproduktory totiž nejen, že hrají kvalitně a hlasitě, ale díky svému umístění nad a pod displejem dokáží poskytnout i stereo efekt, který je u mobilního telefonu neslýchaný.

Výraznou roli na kvalitním hlasitém výstupu má předinstalovaný software Waves MaxxAudio. Jde v podstatě o ekvalizér, kde si můžete přizpůsobit jednotlivé zvukové složky, nebo zapnout automatické vylepšení, které pro vás vylepší zvuk automaticky. Musím říci, že obzvláště u hlasitého výstupu z vestavěných reproduktorů je zlepšení zvuku opravdu znát.

Zvukový výstup z 3,5mm Jack konektoru do sluchátek je také dobrý, nemám k němu po kvalitativní stránce žádné výtky. Maximální hlasitost je také dostatečná.

Kvalitě telefonního hovoru také není co vytknout, zvuk je dostatečně hlasitý a zřetelný, a to i při přepnutí na hlasitý odposlech. Při telefonním hovoru si ani druhá strana nestěžovala, že by kvalita zvuku byla nějak špatná, takže ze zvukové výbavy nezklame ani mikrofon.

Hardware a výkon

O výkon se zde stará osmijádrový chipset Qualcomm Snapdragon 652, paměť RAM má 3GB. Přesto, že telefon není, co se týče benchmarkových výsledků, nijak oslňující, v praxi není s nedostatkem výkonu problém, a to ani ve hrách. Například hru GTA: San Andreas si na nejvyšší grafická nastavení plynule zahrajete.

Při každodenním používání telefonu jsem neměl s plynulostí žádný problém, telefon je svižný a se všemi běžnými úkony si hravě poradí. Pokud však začnete telefon využívat naplno, přepínat několik spuštěných aplikací a podobně, občas se stane, že se telefon na chvíli “zamyslí” a až poté splní požadovaný úkon, ovšem není to nic strašného, po většinu času je telefon ukázkově plynulý. Dobrá optimalizace systému je zde velmi znát.

3GB RAM paměť při běžném použití také nezklame. Při použití multitiaskingu se můžete přepínat mezi 2-3 aplikacemi naprosto bez problému, na limit paměti a zavírání aplikací narazíte až při opravdu náročném použití, pokud se budete chtít plynule přepínat mezi cca 5 a více aplikacemi.

Při běžném, ale ani náročnějším použití, však nebudete mít žádný problém. Telefon nabízí uživatelskou paměť 32GB, ze které je pro uživatele k dispozici 23,85GB. V případě potřeby je možné paměť rozšířit až o dalších 256GB pomocí MicroSD karty.

Software

Co se týče operačního systému, telefon běží na prakticky čistém operačním systému Android 6.0.1 Marshmallow. Je škoda, že na telefon stále nedorazila aktualizace na Android 7 Nougat. Android Marshmallow je dnes již více než rok a půl stará verze operačního systému.

To je u telefonu, který je v nabídce telefonů s logem Vodafonu prakticky vlajkovou lodí, v celku trestuhodné, přihlédneme-li k tomu, že o 2 generace novější verze systému je již v přípravě. Bezpečnostní záplata, která opravuje bezpečnostní nedostatky systému, a kterou Google vydává každý měsíc, je u tohoto telefonu více než půl roku stará – je ze září 2016. Telefon přitom hlásí, že verze softwaru je aktuální – žádná novější aktualizace není k dispozici.

Kromě tohoto poměrně podstatného nedostatku, který však používání telefonu nijak nebrání, však není systému v podstatě co vytknout. Na telefonu běží víceméně čistá verze Androidu Marshmallow, kterou Vodafone obohatil o několik vlastních aplikací a bonusových nastavení.

Za zmínku stojí jen možnost libovolně si přeskládat ikonky na spodním navigačním panelu a nastavení bočního tlačítka spouště fotoaparátu. To si můžete nastavit k rychlému spuštění fotoaparátu, okamžitému pořízení snímku obrazovky, vymazání všech oznámení z notifikační oblasti, nebo ke spuštění libovolné aplikace.

Systém se ani časem a s přibývajícími aplikacemi nezpomaluje. Za zachování čistého vzhledu Androidu a hlavně za příkladnou optimalizaci si výrobce zaslouží pochvalu.

Akumulátor a výdrž

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh. Výsledná výdrž mě mile překvapila: telefon vydrží celý den běžného používání, při méně náročném používání vydrží i 2 dny. Po dvoudenním víkendovém výletě, kde jsem telefon nevyužíval nijak intenzivně, občas někomu odepsal, strávil chvíli na sociální síti, ale většinu času byl telefon v kapse, jsem se vrátil domů s cca 20-30% baterie.

K dispozici je zde i úsporný režim, který omezí aktivity na pozadí a animace, a můžete díky němu dosáhnout ještě lepší výdrže. V nastavení jsem se setkal navíc s jednou neobvyklou možností: pomocí vývojářských možností můžete změnit i tzv. CPU Governor, což je funkce přímo ovlivňující chování procesoru. V případě nouze zde tedy můžete zapnout powersave režim, který by měl také přispět k úspoře energie

Pokud vás zajímá tzv. screen-on time, tedy čas, po který telefonu vydrží svítit displej, než dojde k vybití, ten se liší v závislosti na mnoha faktorech. Například na tom, jak velký jas je nastaven, jak intenzivně telefon používáte atp. U Vodafone Smart Platinum 7 se při testování tato hodnota pohybovala v rozmezí 3,5 až 5 hodin.

Fotoaparát a video

Fotoaparát na zadní straně telefonu se na svém objektivu chlubí svými parametry: 16MPx rozlišením, funkcí HDR, autofokusem s fázovou detekcí (PDAF), velikostí pixelů 1,12µm a světelností f/2.0.

Vedle fotoaparátu se nachází poměrně silný LED blesk složený ze 2 LED diod s odlišnou teplotou barev. Přední “selfie” kamerka má 8MPx rozlišení a disponuje LED bleskem, který je nenápadně skryt hned vedle kamerky. Specifikace vypadají slibně, jak ale telefon fotí v praxi?

Za slunných dní venku můžete s telefonem vytvořit působivé snímky, s klesajícím světlem kvalita fotografií mírně klesá. Přesto, že fotografie na první pohled vypadají často pěkně, po přiblížení a prozkoumání je vidět slévání detailů, a to prakticky za všech podmínek, i za jasného, slunečného dne.

Není to však nic strašného, problém je patrný jen při opravdu velkém přiblížení a podrobném zkoumání, při běžném prohlížení snímků nejde o nic katastrofálního. S ubývajícím světlem se však slévání barev a detailů postupně zvětšuje. Barvy fotografií nejsou příliš přesaturované, ale při prohlížení na displeji telefonu opravdu vyniknou – to je však spíše díky AMOLED displeji s výraznými barvami.

Co se týče focení makro fotografií, telefon je pro zaostření potřeba držet cca 10cm od fotografovaného objektu, blíže má telefon již problém správně zaostřit.

K dispozici je kromě plně automatického režimu i manuální režim, ve kterém si můžete nastavit hodnoty ISO, rychlost závěrky, teplotu barev a manuálně ostřit pomocí posuvníku. Z dalších režimů zde je kromě automatického režimu i režim slow-motion nebo Panorama.

Galerie snímků pořízených telefonem

Video umí telefon nahrávat až v rozlišení UltraHD 4K (2160×3840). FullHD video lze nahrávat v až 60 snímcích za sekundu. Fotoaparát nemá optickou stabilizaci obrazu, k dispozici je však digitální stabilizace. Ta však není k dispozici při rozlišení větším, než FullHD, a při natáčení FullHD videa v 60 FPS též nelze použít.

Ukázka 4K videa

Ukázka FullHD 60FPS videa

Telefon dokáže natáčet zpomalené slow-motion video, kdy ze 120 FPS 720p záznamu udělá zpomalené video se 30 snímky za sekundu. Jak výsledné video vypadá, můžete vidět na ukázkách níže.

Za zmínku stojí to, že čočka fotoaparátu se kvůli svému umístění nad povrchem zad telefonu při nešetrném zacházení, nebo častém pokládání telefonu na stůl snadno poškrábe. Náš testovací telefon je toho důkazem – při svém putování mezi různými redakcemi se čočka fotoaparátu stihla celkem výrazně poškrábat.

Proto doporučujeme se k telefonu chovat hezky a pokud možno jej nepokládat tak, že by mohlo hrozit poškrábání, nebo zakoupit ochranné pouzdro, které ochrání i vystupující fotoaparát.

Zhodnocení

Vodafone Smart Platinum 7 na mě zanechal pozitivní dojem. Díky skvělé výdrži, kvalitnímu zpracování a výbornému displeji ho byla radost používat. Za cenu okolo 10 tisíc Kč získáte solidní a spolehlivý telefon, který vás potěší svou výdrží, kvalitním zpracováním, skvělým displejem a kvalitními reproduktory. Lehkým zklamáním je fotoaparát nebo zastaralá verze operačního systému, nepotěší ani větší náchylnost k poškrábání. To je však z nedostatků tohoto telefonu v podstatě vše.

Srovnání s konkurencí

Vodafone Smart Platinum 7 se v současnosti prodává za zhruba 9,5 tisíce Kč. Za tyto peníze máte již na výběr z několika voleb. Pojďme se na některé z nich podívat a porovnat si je s tímto telefonem.

Honor 8

Asi největším konkurentem telefonu bude čínský model Honor 8. Oproti Vodafone Smart Platinum 7 nabídne rychlejší čtečku otisků prstů, kvalitnější fotoaparát, o 1GB více RAM a novější Android s lepším přístupem výrobce k aktualizacím. Nabídne též DualSIM funkcionalitu. Oproti Vodafonu však ztrácí v oblasti displeje a zvuku – Honor 8 nabízí 5,2” LCD panel s FullHD rozlišením a jeden reproduktor ve spodní hraně.

Samsung Galaxy S6 Edge

Pokud toužíte po telefonu s výborným AMOLED displejem a kvalitní kovovo-skleněnou konstrukcí, mohl by vás zaujmout Samsung Galaxy S6 Edge. V současnosti se dá sehnat za zhruba 11000 Kč, což je zhruba o 1000 – 1500 Kč více, než zaplatíte za recenzovaný Vodafone.

Dvě generace stará vlajková loď Samsungu nabídne lepší fotoaparát, který v době uvedení telefonu byl na trhu špičkou, bezdrátové nabíjení, NFC, infračervený vysílač, nebo senzor srdečního tepu. Ztrácí však v kvalitě hlasitého výstupu, a jeho paměť není rozšiřitelná o paměťové karty.

Asus Zenfone 3 ZE520KL

Asus Zenfone 3 stojí v současnosti podobně jako testovaný Vodafone – okolo 9,5 tisíce Kč. Za tuto cenu nabídne 5,2” FullHD LCD displej, 4GB RAM, dvojnásobné vnitřní úložiště, novější konektor USB-C nebo laserové ostření u fotoaparátu. Vodafone Smart Platinum 7 má však větší a jemnější displej, lepší reproduktory a větší baterii.

Závěr

Vyplatí se tedy do tohoto telefonu investovat, nebo byste se měli raději porozhlédnout jinde? To záleží na vašich osobních preferencích. Pokud požadujete telefon se spoustou hardwarových i softwarových vychytávek, co nejlepším fotoaparátem, avšak hlasitý výstup reproduktoru pro vás není prioritou, v této cenové hladině naleznete několik alternativ, které by stály za zvážení. Pokud však od telefonu požadujete špičkový displej, spolehlivost, dostatek výkonu pro spolehlivý a plynulý chod, kvalitní konstrukci a oceníte kvalitní hlasitý výstup, Vodafone Smart Platinum 7 je solidní volbou, která vás nezklame.

Základní specifikace

Rozměry 154 x 75.7 x 7 mm
Chipset Qualcomm Snapdragon 625
CPU 4x ARM Cortex-A72 na 1,8GHz + 4x ARM Cortex-A53 na 1,4GHz
GPU Adreno 510 na 600MHz
Displej 5,5” AMOLED (1440×2560 bodů), 534ppi
RAM 3GB
Vnitřní úložiště 32GB (Pro uživatele je k dispozici 23,85GB)
Fotoaparát Primární: 16MPx, 1,12µm, f/2.0, dvoutónový LED blesk
Sekundární: 8MPx, LED blesk
Akumulátor 3000 mAh
Další výbava NFC, čtečka otisků prstů, funkce USB host

 

Vodafone Smart Platinum 7

8.5

Celkové hodnocení

8.5/10

Klady

  • Kvalitní a jemný displej
  • Kvalitní stereo reproduktory
  • Výdrž na baterii
  • Prémiové zpracování
  • Optimalizovaný systém

Zápory

  • Kvalita fotoaparátu
  • Zastaralý operační systém
  • Náchylnost k poškrábání
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď