Úterý, Červen 18

Vodafone Smart Tab N8: Když se jde s cenou až příliš nízko

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vodafone zpočátku června tohoto roku představil několik nových zařízení do své rodiny telefonů Smart. Mezi nimi se však objevil i na první pohled zajímavý deseti palcový tablet s 4G konektivitou.

Tento tablet dlouhodobě od doby představení v redakci testuji. První dojmy byly skvělé. Dostupný tablet s velkou obrazovkou, která přímo vybízí ke konzumaci multimédií na cestách, díky 4G konektivitě.

Obsah balení

Než se ale přesuneme k mým poznatkům z používání tohoto tabletu, podíváme se na obsah ekologického balení. Krabička i veškerá dokumentace je totiž vyrobena z recyklovaných materiálů. Po rozbalení tedy v krabičce nalezneme kromě tabletu samotného také datový microUSB kabel, napájecí adaptér, základní pecková sluchátka a nezbytná literatura v podobě rychlé příručky a podrobného návodu.

První pohled

Tablet na první pohled svým zpracováním nezaujme, ale ani neurazí. Plastové tělo s mírnou texturou na zadním krytu působí pevně v ruce a tělo navzdory tomu nijak nevrže. Na zadní straně nalezneme malé logo Vodafonu s označením 4G a zadní 5MPx fotoaparát. Ale o tom až později.

Na vrchní straně nalezneme veškerou konektivitu v podobě 3,5mm audio jacku a microUSB pro nabíjení a datové přenosy. Na pravé straně se nachází zapínací tlačítko a kolébka pro ovládání hlasitosti. Tlačítko pro zapínaní/vypínaní je odlišeno od ostatních jemnou texturou. To minimalizuje počet nechtěných zmáčknutí.

Naspodu již nalezneme pouze mikrofon. Na levé straně se pod plastovou krytkou krčí sloty pro SIM kartu a microSD kartu.

První spuštění, displej, výkon

Hned po prvním spuštění mě zaujal velký deseti palcový displej. Ten na své velké úhlopříčce nabízí pouze HD rozlišení (1280×800 bodů), což je bohužel na prostředí opravdu poznat. Vzhledem k tomu, že displej je technologie TN, ani pozorovací úhly a podání barev vůbec není ideální a displej tedy spíše řadím mezi podprůměrné. Ani jas neohromil a na sluníčku nebylo prakticky nic vidět. Vzhledem k prvnímu nadšení, že se mi do ruky dostalo ideální zařízení ke konzumaci multimédií, mě velmi rychle zklamalo rozlišení a barvy displeje. Tím to ale nekončí. Nejen že nestačí displej, nestačí totiž ani výkon.

O ten se stará čišet MediaTek MT8735 se čtyřmi jádry na taktu 1,1GHz. To zní slibně pro výdrž, jelikož vestavěný akumulátor disponuje kapacitou 4600mAh, tudíž tablet přežil při večerním sledování YouTube nabitý i týden v šuplíku. Po stránce použitelnosti je to však s tímto čipsetem v kombinaci s 2GB operační paměti bledé.

Když jsem totiž pominul nízké rozlišení a na tablet se koukal z větší dálky, nepřehlédnutelné bylo ale trhání videí. YouTube HD 720p video při 30 snímcích za sekundu streamované skrz WiFi se totiž co každou chvíli lehce trhalo, zvuk naštěstí ne. Pokud ale bylo k dispozici 720p video s 60 snímky za sekundu, nebylo vůbec koukatelné. Video se neustále zastavovalo včetně zvuku a z videa se rázem staly diapozitivy. Pominout nemohu ani samovolné pády aplikací. Někdy mi YouTube nebo prohlížeč při sledování videa tablet ukončil z důvodu nedostatku RAM náhodně a to několikrát po sobě v krátkých časových intervalech, někdy zvládl přehrávat klidně hodinu. Pokud ale při přehrávání přišla zpráva na Messenger, pro YouTube to byla prakticky jasná smrt.

Pro uživatelská data je připravena paměť o kapacitě 16GB (z té bylo po spuštění dostupných cca 11GB), která je rozšiřitelná pomocí paměťových karet. Zkusil jsem i několik méně náročných her, se kterými tablet zvládl udržet krok. Pokud jsem ale například vyzkoušel Asphalt 8 na nejnižší detaily nebo karetní hru Hearthstone, opět jsem narazil na limity a hry byly prakticky nehratelné.

Vše běží na operačním systému Android ve verzi 7.0 Nougát prakticky bez jakýchkoli zbytečných aplikací navíc, za což Vodafone chválím. V systému mě však překvapily aplikace Telefon a Zprávy, které jsou ale zavádějící. Tablet podporuje pouze datové přenosy, nikoli hlas či SMS. V aplikaci Telefon můžete přistupovat ke svým kontaktům a aplikaci Zprávy jsem nepřišel na kloub.

Zvuk

Co dále musím vypíchnout, je zvuk. Na přední straně se totiž nachází dva stereo reproduktory. Nečekejte nějaké Dolby Atmos či velký nadstandard, ale na danou kategorii reproduktory hrály příjemně nahlas. Líbilo se mi, že reproduktory hrály přímo na mě a při sledování filmů jsem přesně slyšel, na jaké straně se co děje.

Menším mínusem je fakt, že při držení tabletu oběma rukama si reproduktory velmi jednoduše ucpete.

Fotoaparát

U tabletů především je tato funkcionalita spíše okrajová a doplňující funkční výbavu. I přesto, že se s tablety nefotí, schopnosti předního i zadního fotoaparátu jsem samozřejmě vyzkoušel. A výsledek už je předem jasný. Zadní 5MPx snímač se schopností natáčet video v rozlišení až 720p (mám vysoké podezření, že je video upscalováno softwarově z VGA rozlišení) a přední snímač s rozlišením 2MPx nejsou žádný šlágr a poslouží tedy maximálně jako nouzovka či k uskutečňování videohovorů.

U fotografií venku za dobrého osvětlení s režimem HDR mě nejprve snímek poměrně překvapil, avšak záhy jsem odhalil přesaturované barvy a slévající se detaily. Na aplikaci fotoaparátu mě také vadilo, že přestože je zadní fotoaparát schopný automatického zaostřování, uživatel si už ale nemůže vybrat kam. Zřejmě se tedy vždy před pořízením fotografie ostří na střed. Možnost ostřit nepřibyla ani v ručním režimu, kdy klikáním na různé části náhledu pouze upravuji expozici. Za sníženého světla se veškeré detaily slily a fotografie byly spíše jeden velký mazanec a to i za použití nočního režimu.

Ostatně, nahlédněte do fotogalerie níže. Je třeba ale opět zdůraznit, že v této disciplíně si obecně tablety moc nevedou a není důvod tedy nasazovat špičkové senzory používané v telefonech.

Galerie fotoaparátu

Závěr

Vodafone Smart Tab N8 je zajímavým pokusem Vodafonu, nabídnout velký tablet určený pro konzumaci multimédií s 4G konektivitou pod pět tisíc korun. Bohužel, to se velmi podepsalo především na výkonu a kvalitě displeje, který je bránou ke všemu obsahu. Pokud by tedy Vodafone nabídl tablet o jednu či dvě tisícovky dražší s lepším displejem a výkonem, rozhodně by to byla lákavější nabídka, než tento recenzovaný model.

Pochválit ale musím velmi dobrou výdrž na jedno nabití, solidní podání zvuku a nasazení Androidu 7 Nougát bez mnoha zbytečných grafických nadstaveb a aplikací.

Vodafone Smart Tab N8

4.5

Celkové hodnocení

4.5/10

Klady

  • Dobře zpracovaná konstrukce
  • Zvuk
  • 4G konektivita
  • Prakticky čistý Android
  • Výdrž na jedno nabití

Zápory

  • Nedostačující výkon
  • Nekvalitní displej
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď