Pátek, Duben 3

Vodafone Smart Ultra 7: Solidní základ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vodafone, nejmladší operátor z naší trojky, se momentálně jako jediný zabývá produkcí vlastního brandu telefonů. My jsme se podívali na druhý nejdostupnější model v nabídce – Smart ultra 7, který pro Vodafone vyrobilo Čínské TCL.

Obsah balení

V jednoduché šedivé krabičce se nenachází zázraky, ale ani nic důležitého nechybí. Kromě telefonu samotného tu sídlí také micro USB kabel pro nabíjení a datové spojení s počítačem, nabíjecí adaptér s výstupním výkonem 5V/2A, běžná špuntová sluchátka s mikrofonem a základní krátká literatura. Do ní se řadí příručka rychlého startu se zařízením a bezpečnostní a záruční pokyny.

Představení telefonu

Zařízení samotné není rozhodně žádným designovým skvostem, se kterým byste se nějak odlišili, ale na druhou stranu nijak neurazí a řadí se mezi běžné smartphony.

První dojem na Vás udělá plastová konstrukce. Ten však nebude úplně kladný. Přestože je telefon zpracován pevně, nijak se nekroutí a neohýbá, zadní kryt má tendence při menším zkrutu vrzat, což rozhodně v roce 2017 ani u levnějších telefonů nevidíme rádi.

Při pohledu na displej je hezky patrný 2.5D efekt zahnutého skla po všech stranách. Pod displejem se nachází hardwarové tlačítko domů, které při dlouhém podržení vyvolá Google Now. Po jeho bocích se při rozsvícení displeje podsvítí senzorové klávesy zpět a vyvolání multitaskingové nabídky, podobně jako to vídáme u zařízení značky Samsung.

Nad displejem se nachází 5MPx selfie kamera, o které se ještě rozpovídáme v kapitole o fotoaparátech, sluchátko pro hovory, přední přisvětlovací LED dioda, senzor okolního jasu a notifikační dioda. Notifikační dioda umí „dýchat“ pouze jednou barvou a tou je bílá, to ale pro účel upozornění na zmeškané upozornění bohatě stačí.

Na pravé straně se nacházejí tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapnutí/vypnutí telefonu. Jsou dobře umístěná a hezky se mačkají. Oproti stříbrnému plastovému rámečku, který obíhá celý telefon, jsou hrubě texturovaná a jejich nahmatání je tak okamžité a spolehlivé. Levá strana zařízení nenabízí nic.

Na spodní straně je umístěn microUSB port, který je nezvykle posunutý na levou část. Uprostřed se nachází hlasitý reproduktor, který má při vysokých hlasitostech tendence zkreslovat a kvalita reprodukovaného zvuku je tak průměrná. Napravo od něj nechybí ani mikrofon pro hovory.

Na horní straně nalezneme pouze sekundární mikrofon pro odrušení nežádoucích zvuků z hovorů a 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek.

Na zadní straně poté vyukukuje logo Vodafonu a 13MPx fotoaparát, který vystupuje nad povrch telefonu a bohužel má tendenci nechat se poškrábat. S telefonem tak určitě doporučujeme investovat také do ochranného pouzdra nebo krytu. Vedle fotoaparátu se nachází dvoutónová přisvětlovací dioda.

Zadní kryt je, horko těžko, odnímatelný. Pod ním však najdeme pouze informace o zařízení a regulační informace se sloty na micro SIM kartu a paměťovou kartu micro SD. V zadním krytu je integrované také NFC.

Kvalita hovorů

Ano, čtete správně. Bohužel, jednu z nejzákladnějších funkcí, kterou je telefonování, telefon nezvládá úplně bravurně. Díky absenci senzoru přiblížení se okamžitě po vytočení čísla zhasne displej. Pro jeho rozsvícení pro ukončení hovoru však pomocí zamykacího tlačítka často telefon reaguje s velkým zpožděním nebo až na několikáté zmáčknutí. Mezitím jsem se pokusil telefon probudit domovským tlačítkem, což mě okamžitě dostalo na domovskou obrazovku a já musel přes notifikační lištu zpět do rozhraní hovoru, abych ho ukončil. S telefonem jsem telefonoval i několikrát denně a tento neduh mě provázel pokaždé.

Tím ale moje výtky ke kvalitě hovorů nekončí, jelikož v náhodných časech při telefonování se jednoduše sluchátko rozhodne přebudit, tudíž slyším druhou osobu velmi nahlas (i moje okolí). Přebuzení je tak silné, že to sluchátko nezvládá a často druhé straně ani nerozumím. Po několika sekundách se ale všechno vrátí do normálu a já mohu nadále telefonovat.

Pochválit ale musíme mikrofony, jelikož si žádná z druhých stran nestěžovala a i v rušnějších prostředích jsem byl slyšet zřetelně a jasně.

Displej

Kvality displejů se celkově u zařízení i s nižší cenovkou velmi zlepšily. Zde displeji i za danou cenovku nemůžu nic vytknout. Již v základním nastavení jsem byl s podáním barev spokojený, jemnost 400 pixelů na palec díky rozlišení Full HD na 5,5“ úhlopříčce mi nedovolilo ani při bližším zkoumání vidět jednotlivé pixely. Ke konzumaci multimédií je tedy telefon i díky své úhlopříčce přímo předurčen.

Displej je typu IPS a pozorovací úhly byly dostačující. Barvy se ani při velkém naklonění do jakéhokoli směru nijak neměnily. Pro ty, kteří by si rádi vyladili displej k obrazu svému, zde Vodafone připravil širokou paletu nastavení, která se v běžném Androidu jen tak nenalezne. Uživatel si může předvybrat základní nebo živý režim, popřípadě zvolit manuální a vše si upravit podle sebe. Pod pojmem vše mám na mysli ostrost, sytost, kontrast nebo dynamický kontrast. Za displej tedy palec nahoru!

Prostředí a výkon

Začněme prostředím operačního systému Android, který je zde obsažen v jeho šesté verzi – Marshmallow. Nad tu se výrobce nerozhodl nasadit žádnou nadstavbu, tudíž prostředí vypadá jako čistý Android. Přesto je ale systém obohacený o několik základních aplikací přímo od Vodafonu a také o některá rozšiřující nastavení, která jsou však většinou užitečná a výrobce za ně chválíme (viz nastavení displeje).

Jako velmi otravnou funkci však zaznamenávám Vodafone Tipy, která nelze vypnout ani odstranit. Sídlí totiž přímo v podobě jedné z obrazovek v launcheru. Potažením doleva z domovské obrazovky se tedy začne zdlouhavě načítat aplikace, která nabízí úplně základní tipy pro používání telefonu. Zbavit se jí ale můžete instalací jiného launcheru, například Google Launcheru, který zapadá do čistého prostředí zařízení.

Zařízení pohání osmijádrový čipset MediaTek MT6755M se čtyřmi jádry na taktu 1,8GHz a čtyřmi jádry na taktu 1GHz. Zařízení inteligentně přepíná a kombinuje úsporná jádra s výkonnějšími, aby docílilo ideálního poměru mezi spotřebou a výkonem. Aplikace se uhnízdí v operační paměti o kapacitě 2GB a jejich data budou ukládána na interní rozšiřitelnou paměť o kapacitě 16GB, ze které je dostupných necelých 10GB.

Telefon za dané peníze nabízí opravdu velmi zajímavý poměr ceny a výkonu. V benchmarcích telefon sice neláme žádné rekordy, ale většinu her, pokud se sníží detaily, si bez problémů zahrajete. Chod telefonu je relativně bezproblémový, ale často se mi stávalo, že se telefon po mém požadavku „zapřemýšlel“. Při otevřených několika záložkách v prohlížeči Chrome, několika konverzacích na Facebook Messengeru, kalendáři na pozadí a přehrávání streamované hudby přes Spotify se již telefon výrazněji potil a reakce již byly citelně pomalejší. Není to však nic co by bylo nepoužitelné a běžné použití tak zvládne bez problémů.

Chválím také konektivitu, jelikož telefon za svou cenu (při uzavření úvazku u Vodafonu společně s objednáním telefonu přes eshop je cena téměř poloviční) nabídne plnou podporu LTE, WiFi o standardu 802.11n a frekvenci 2,4GHz, Bluetooth a GPS. Navigace i v husté městské zástavbě fungovala naprosto bez problémů a i v autě bez přímého výhledu na nebe se navigace ihned zafixovala a spolehlivě navigovala až do cíle. Pochvalu od nás již dostalo také přítomné NFC, které můžete využít například pro bezhotovostní placení u některých bank v ČR.

Integrovaný nevyjímatelný akumulátor má kapacitu 2960mAh. Při běžném používání kontroly emailů, kalendáře, občasného sledování YouTube nebo sociálních sítí a častém prohlížení webových stránek společně s vyřizováním několika telefonátů jsem se dostal na výdrž cca 1,5 dne. Plné nabití přibalenou nabíječkou trvalo něco kolem 2h a 15 minut.

Fotoaparát

Fotoaparáty za danou cenu byly příjemným překvapením. Za dobrých světelných podmínek a použití režimu HDR byly fotografie z 13MPx fotoaparátu s clonou f/2.0 opravdu barevné a detailní. 5MPx selfie kamera taktéž umožňovala využití HDR režimu, díky čemuž dokážete vykouzlit také velmi hezké autoportréty. Nicméně, mrkněte se do naší galerie a posuďte sami.

Natáčení videa umožňuje Vodafone Smart ultra 7 až v rozlišení Full HD (1920×1080 bodů) při snímkové frekvenci 30 snímků za sekundu. Softwarová stabilizace videa nebyla moc znát, ale jsme rádi, že se nekoná žádné vlnění obrazu nebo jiné defekty způsobené softwarovou stabilizací videa.

Aplikace fotoaparátu umožňuje také pořizování panoramatických fotografií či plně manuální režim. Při zhoršujících se světelných podmínkách přichází na řadu agresivní potlačení elektronického šumu, což ústí ve velkou ztrátu detailů.

Galerie snímků pořízených telefonem v průběhu našeho testu

Závěr

Vodafone Smart ultra 7 nabídne za cenu, momentálně okolo 4600kč, velmi slušný poměr ceny a výkonu.  Společně s veškerou potřebnou konektivitou, čistým prostředím s několika vychytávkami a překvapivě dobře fotícím fotoaparátem tak nabídne opravdu hodně muziky za málo peněz.  Problémy s telefonováním však byly na denním pořádku, což bylo nepříjemné a konstrukce by si zasloužila vylepšit. I přesto však s klidným srdcem můžeme Vodafone Smart ultra 7 doporučit pro ty, kteří rádi konzumují multimédia, ale nechtějí za telefon utratit přes pět tisíc korun.

Konkurence

Honor 7 Lite

Největším rivalem pro Vodafone Smart ultra je právě Honor 7 Lite, který vyrábí společnost Huawei. Za nedávno sníženou cenu na úroveň námi testovaného Vodafonu tak může modelu Smart ultra 7 zatopit právě v ohledu konstrukčního zpracování, které je u Honoru 7 Lite kompletně z hliníku. Kvality fotoaparátů jsou srovnatelné, ale Honoru hraje do karet nedávná aktualizace na Android 7 Nougat s odladěným prostředím EMUI a tím pádem i trochu lepším výkonem. Oproti Vodafonu však Honor nabízí pouze 5,2 palcový displej.

Xiaomi Redmi 4X (Global)

Další srovnatelný kousek nabízí čínská značka Xiaomi, která za podobnou cenu nabídne lepší konstrukci a nadprůměrnou výdrž na jedno nabití. Potěší také rychlá čtečka otisků prstů. Redmi 4X by si ale zasloužilo lepší optimalizaci softwaru a fotoaparát nedosahuje takových výsledků, jako testovaný Vodafone nebo Honor 7 Lite.

Rozměry a hmotnost 152,2×78,12×8,68 mm; 150g
Chipset MediaTek MT6755M (Helio P10M)
CPU 4×1,8GHz + 4x1GHz
GPU Mali-T880 650MHz
Displej 5,5“, IPS, Full HD (1920×1080 bodů)
RAM 2GB
Vnitřní úložiště 16GB (uživateli dostupných necelých 10GB)
Fotoaparát 13 + 5MPx
Akumulátor 2960mAh
Další výbava NFC, přední blesk
Barevná provedení Černé

Vodafone Smart Ultra 7

8

Celkové hodnocení

8.0/10

Klady

  • Displej
  • Poměr cena/výkon
  • Fotoaparát
  • Konektivita

Zápory

  • Problémy s telefonováním
  • Konstrukční zpracování
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď