Čtvrtek, Prosinec 13

Výrobce luxusních telefonů Vertu zastavuje výrobu. Firma propustí téměř všechny zaměstnance

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Majitel značky Vertu, která v Británii vyrábela luxusní telefony, nezvládl zachránit společnost před bankrotem, jelikož z dluhu ve výši 128 milionů liber zvládl zaplatit sotva 1,9 milionu liber.

Výsledek z toho je jasný. Veškerá výroba, která probíhá ve Velké Británii, bude zastavena a dojde k propuštění všech 200 zaměstnanců, kteří se na výrobě podíleli. Velmi ceněný a úspěšný podnikatel z Turecka, který nyní žije v Paříži – Murat Hakan Uzan, zakoupil tuto společnost v březnu roku 2016. Společnost si před tím „přehazovala“ hromada investorů, kteří v ní viděli jen ztrátu peněz.

Murat Hakan Uzan si ale společnost plánuje i nadále ponechat (společně s veškerou technologií, designem a licencemi). Podle deníku The Financial Times ale velmi blízká osoba k Uzanovi tvrdí, že Uzan v budoucnosti plánuje společnost znovu vzkřísit.

I přesto, že by Uzan zvládl značku Vertu vzkřísit z mrtvých, je velmi nepravděpodobné, že by se reálně vrátily telefony do prodeje a začaly se vyrábět a vyvíjet nové modely. Tato Britská společnost byla domovem týmů velmi zkušených pracovníků, kteří telefony Vertu skládali dohromady za použití velmi drahých a extravagantních materiálů. Mezi ně patřila pštrosí kůže, drahocenné kovy a drahokamy.

Přestože však telefony pro někoho byly úchvatné, co se týká technologické stránky, byly často velmi zastaralé. Modely s Androidem již v době představení často disponovaly starou verzí Androidu a i více než rok starými čipsety.

Některé modely značky poté stály přes 30 000 dolarů (v přepočtu necelých 700 tisíc korun). V ceně byla zahrnutá 24/7 podpora a možnost si promluvit s konkrétním člověkem, který vyráběl ten daný kus.

Když nahlédneme do historie, kořeny můžeme zahlédnout již v roce 1998, kdy tato společnost vznikla a operovala jako součást obřího finského gigantu Nokia. V roce 2012 byla prodaná soukromé společnosti EQT, která značku v roce 2015 prodala čínské společnosti Godin Holdings. Poslední prodej proběhl v březnu 2016 výše zmíněnému Muratu Hakanu Uzanovi, kdy značka, zřejmě naposledy, změnila svého vlastníka.

Zdroj: The Verge, The Financial Times

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď