Pátek, Duben 3

Výrobní cena Galaxy S9 je vyšší než u Notu 8, na iPhone X však nedosahuje

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nový Samsung Galaxy S9 rozhodně není levným telefonem. Vždyť cena nejlevnější verze na českém trhu začíná na 21 999 Kč. Jaké jsou však výrobní náklady, a jak se liší od ostatních telefonů, které jsou v současnosti na trhu? Server Tech Insights přichází se zajímavou statistikou, která nám pomůže k tomu, abychom si o tom udělali představu.

Statistika se konkrétně zaměřuje na výrobní cenu většího modelu Galaxy S9+. Jeho výroba podle statistiky Samsung stojí $379 (přibližně 7800 Kč). To se sice může zdát jako směšná částka v porovnání s prodejní cenou, která je více než 3x vyšší, nesmíme však zapomenout, že výrobní cena modelu S9+ je vyšší, než například u loňského Galaxy S8+, který byl při zahájení prodeje ještě dražší. Oproti iPhonu 8+ od Applu je výrobní cena též vyšší, a to o $55 (přibližně 1132 Kč). Jediný telefon, který svou výrobní cenou podle grafu S9+ překonává, je Apple iPhone X, který je o $10,5 dražší (o přibližně 216 Kč) Taktéž nesmíme zapomenout na to, že do této ceny nejsou zahrnuty náklady na vývoj, přepravu, propagaci, nebo marži výrobce, tato částka zahrnuje pouze náklady za hardware a jeho sestavení.

Jak můžeme vidět na obrázku, nejdražším komponentem na novém Samsungu Galaxy S9+ je s částkou $72,5 displej, přestože jeho výrobní cena se díky pokroku ve výrobním procesu od loňského Galaxy S8+ mírně snížila. Naopak nový dvojitý fotoaparát s duální clonou je se svou cenou $48 (přibližně 990 Kč) nejdražším modulem fotoaparátu ze všech smartphonů zahrnutých v porovnání. Překvapením může být, že akumulátor stojí pouhých $5,5 (přibližně 110 Kč) a je tak jednou z nejlevnějších položek na seznamu.

Jak tedy můžeme vidět, rozšířený mýtus o tom, že výrobce výroba špičkového telefonu, který nám poté prodá za cenu přes 20 tisíc Kč, stojí pouze několik stokorun, je chybná. Přesto, že společnosti na špičkových telefonech bezesporu vydělávají více než dost peněz, po odečtení výrobních a všech dalších nákladů se o tak extrémní rozdíl mezi náklady na výrobu a vývoj a prodejní cenou ve výsledku nejedná.

Zdroj: Techinsights.com

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď