Pátek, Duben 3

Jak vyzrát na kabel při přenosu dat do/z Vašeho Androida?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Znáte to. Často si potřebujete do počítače stáhnout jen několik pořízených fotografií, nebo naopak nahrát nějaké filmy nebo dokumenty do telefonu. Ukážeme si, jak na to a to kompletně bezdrátově.

Hledání kabelu, obtížné zapojování a pro některé i snižování životnosti akumulátoru telefonu jsou skutečnosti, které jsou s přenášením dat po kabelu prostě spjaté. V redakci Tech Revue se již mnoho let nemůžeme obejít bez aplikace WiFi File Transfer. A co aplikace tedy nabízí? Pro anglicky zdatnější jedince je hned z názvu aplikace patrné, o čem se v následujících řádcích bude psát.

Princip fungování

Zjednodušeně tedy aplikace funguje tak, že v malé aplikaci na Vašem Android zařízení si jednoduše spustíte službu WiFi File Transferu, načež Vám aplikace vypíše IP adresu a port, kterou můžete zadat na svém počítači do prohlížeče. Poté se již v přehledném webovém rozhraní pohybujete a brouzdáte mezi složkami a daty ve Vašem zařízení. Je nutné podotknout, že Váš telefon musí být připojen ke stejné WiFi, jako je Váš počítač. Pokud máte připojený počítač kabelem, nevadí. Pokud je připojen do routeru, který zároveň funguje jako AP pro WiFi, na kterou je připojeno i Vaše Android zařízení, vše poběží taktéž bez problémů.

Postup instalace

Postup instalace je velice snadný. Na Obchodu Play ve Vašem zařízení vyhledejte aplikaci WiFi File Transfer od vývojáře smarterDroid. Patrně Vám vyskočí také výsledek na WiFi FIle Transfer Pro, což je plnohodnotná verze aplikace. Oproti základní verzi zdarma, která je spíše pro demonstraci a vyzkoušení bezproblémového chodu aplikace, nabídne pro verze plný provoz. Základní verze totiž neumožňuje nahrávat soubory do zařízení, které jsou větší, než 5MB. Po vyzkoušení jsem osobně velmi rychle přesedlal na pro verzi, jelikož za ni vývojář nechce ani průměrnou cenu za jedno točené.

WiFi File Transfer
WiFi File Transfer
Developer: smarterDroid
Price: Free
WiFi File Transfer Pro
WiFi File Transfer Pro
Developer: smarterDroid
Price: $1.40

Jak jsem již zmiňoval, funkčnost a uživatelskou zkušenost si nejlépe ověříte pomocí bezplatné aplikace, později můžete zakoupit plnou verzi. Zvolte tedy požadovanou verzi a nainstalujte ji. Po prvním spuštění aplikace Vás aplikace uvítá jednoduchou obrazovkou s několika prvky, z nichž je největší lákavé tlačítko start. V případě, že nejste připojeni na žádnou WiFi a pokusíte se odstartovat aplikaci, aplikace Vám to oznámí a přenese Vás do nastavení WiFi, abyste se připojili. Poté již pouze zobrazí úvodní dialog o tom, jak používat aplikaci a po jeho odsouhlasení vypíše IP. Tento dialog se zobrazuje vždy a naštěstí je možné ho deaktivovat v nastavení aplikace.

Ještě než začneme divoce přenášet soubory, zaskočíme si ještě do nastavení aplikace, ve kterém donastavíme pár drobností. Tou první a prakticky nezbytnou je přístupové heslo, jelikož někde na veřejné WiFi by bylo velmi nemilé, kdyby se Vám někdo hrabal ve Vašich osobních datech. Jako volitelnou možnost je zde také možno aktivovat SSL šifrování, kdy také přenášení souborů bude probíhat šifrovaně. Pokud tuto možnost zvolíte, po spuštění aplikace Vám nabídne hned dvě IP. Druhá vypsaná IP bude začínat https, místo obligátního http a pokud se rozhodnete využít https adresu, bude provoz šifrován. Na domácí síti je to ale zbytečné a šifrování by mohlo způsobit mírně pomalejší přenos a větší nároky na spotřebu telefonu.

V nastavení zde máme dále také několik dalších funkcí, jako je zobrazování velikostí adresářů nebo možnost vypnutí odesílání anonymních statistik. Zajímavou funkcí aplikace ale je automatické spuštění po připojení na vybranou WiFi ze seznamu uložených. Po správném nastavení tedy například při každém příchodu domů aplikace sama spustí rozhraní a pokud dostanete stejnou IP, můžete přenášet soubory i bez toho, abyste měli telefon po ruce a aplikaci zapínali.

A jak to vypadá na počítači?

Po otevření prohlížeče a zadání příslušné IP adresy a portu, jak nám píše aplikace, bychom se měli dostat do příjemného prostředí aplikace v prohlížeči. Pokud jste si nastavili přístupové heslo, ještě před vstupem k datům je nutné ho zadat. Poté se již naleznete v běžném souborovém systému Vašeho zařízení. Můžete přepínat mezi interní pamětí a případnou SD kartou, stahovat a prohlížet soubory. Stahovat soubory lze buď postupně jako jednotlivé soubory, nebo, pokud stahujete třeba 50 fotek, rozhraní nabídne stažení jednoho velkého zipu, což je velmi užitečná funkce.

Na pravé straně máme neustálý přehled o využité a volné paměti interní, ale i externí paměti v telefonu a také můžeme sledovat stav nabití akumulátoru. Hned pod tímto informačním oknem se nachází další okno, které slouží k nahrávání souborů nebo složek do právě otevřeného umístění. Po vybrání souborů či složky jednoduše klikněte na Start upload a nahrávání se okamžitě spustí. Zde, pro uživatele bezplatné verze, platí, že mohou nahrávat soubory pouze do velikosti 5MB.

Závěr

Díky tomuto článku jste tedy pravděpodobně získali novou naději, že kabel nebudete muset více připojovat či někde hledat. Bonusem je, že pokud je Vaše WiFi doma slušně rychlá, umí přenosy být dokonce rychlejší, než v případě klasického MTP spojení přes kabel USB (na 5GHz 802.11ac WiFi přenáším do Galaxy S8 soubory rychlostí kolem 30MB/s).

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď