Pondělí, Únor 24

Western Digital My Passport: Dostupné externí disky s puncem stylu a kvality

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Externí disky společnosti Western Digital jsou s námi na trhu již dlouho. Otestoval jsem externí disk řady My Passport, která se vyznačuje dobrými parametry za dostupnější cenu. Oplatí se tedy do tohoto disku investovat?

Obsah balení

Ve stylizovaném balení do jedné z šesti dostupných barev se kromě externího disku samotného nachází také zhruba 30cm USB 3.0 kabel a nezbytná literatura. Přímo na disku se poté nachází ještě dodatečný software pro nastavení automatického zálohování a pro zabezpečení disku hardwarovým šifrováním.

Design a vzhled

Jak jsem již výše zmiňoval, WD nabízí disky řady My Passport v šesti barevných provedeních – černém, bílém, modrém, červeném, oranžovém a mnou testovaném žlutém provedení. Na základě svého stylu si tedy vybere každý.

Líbilo se mi, že žlutý nebyl pouze disk, ale také USB kabel, balení a dokonce i návod byl vyveden ve žlutém motivu. Na přední straně disku se nachází malá bílá LED dioda, která indikuje stav disku. Vedle ní se nachází micro USB 3.0 konektor.

Vzhledově je disk rozdělený na dvě půlky, přičemž jedna je více texturovaná, druhá pouze lesklá. Na lesklé části je z vrchní strany pouze logo WD, veškeré ostatní informace se nacházejí zezadu na stejném místě. S lesklým plastem také souvisí skutečnost, že pokud budete nosit disk bez nějakého typu ochrany, velmi snadno se nechá poškrábat. Na mnou testovaném žlutém provedení však byly škrábance vidět pouze pod úhlem proti světlu.

Software navíc a přenosové rychlosti

Již přímo na disku dodává Western Digital software navíc, který může být poměrně užitečný. Kromě elektronické příručky k použití se zde nacházela utilita pro nastavení automatického zálohování Vámi určených souborů.

Disk samotný podporuje hardwarové 256-bitové AES šifrování dat, které lze nastavit taktéž díky dodanému softwaru. Tato funkce se hodí především pro ty, kteří na svém disku nosí citlivá data a v případě jeho ztráty tak budou mít jistotu, že data nemohou být nijak zneužita.

Disk v běžném nasazení fungoval naprosto bez problémů. Práce s dokumenty, editace obrázků ve vysokém rozlišení či přehrávání FullHD videa nedělala disku žádné problémy. Proto jsem ještě disk nechal otestovat za pomocí benchmarku CrystalDiskMark, jehož výsledek můžete vidět výše.

Využití

Externí disky obecně slouží pro uchování dat mimo váš počítač a to hned z několika důvodů. Prvním je rozhodně ochrana proti ztrátě, kdy při poškození hlavního disku v počítači máte své rodinné fotky uložené ještě jinde. Další nespornou výhodou je také ochrana proti kryptovirům, které šifrují data v počítačích a vyžadují tučné výpalné za navrácení dat.

V případě, kdy už váš disk v počítači prostě nestačí, externí disk mu rozhodně ulehčí. Variabilita je u řady disků WD My Passport vysoká, jelikož disky jsou nabízeny v paměťových variantách od jednoho do čtyř terabajtů.

Závěr

Western Digital utvořil další řadu disků v již nyní nepřeberném množství jiných disků a značek. Do karet mu však hraje jednoduchý vzhled, příznivá cena, relativně široká možnost volby kapacity  a dobrá pověst značky. Výrobce si zřejmě za řadou My Passport opravdu stojí a tak na veškeré disky poskytuje rozšířenou tříletou záruku.

WD My Passport

9.5

Celkové hodnocení

9.5/10

Klady

  • Mnoho paměťových variant
  • Cena
  • Vzhled a zpracování
  • Možnost HW šifrování dat
  • Tříletá záruka

Zápory

  • Lehce nižší rychlost
  • Snadno se poškrábe
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď