Neděle, Srpen 18

X299 desky mají otřesnou VRM kaskádu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Intel se v těchto dnech snaží reagovat na procesory konkurence. Pro ty pochopitelně vyšly i nové X299 desky, které vyzkoušel i německý overclocker der8auer.

Ve svých testech si der8auer všiml velmi vážného nedostatku, kterým trpí většina desek (autor zmiňuje vybrané modely ASUS, MSI a Gigabyte) s čipsetem X299 pro nové procesory Intel s paticí LGA2066. Ve svém videu hovořil o velmi vysokých teplotách VRM kaskády, které se pohybovaly kolem 100 °C při přetaktovaném procesoru na 4,6 GHz@1,25 V. Chyba je možná jak na straně výrobců desek, tak i na straně Intelu. Co však hraje hlavní roli při dosažení těchto vysokých teplot je především provedení chlazení kaskády, které je pro procesor, který si v tu chvíli řekl o 300 W velmi bídné.

S těmito teplotami se však nepotýká jen kaskáda. V otevřeném prostředí naměřil na napájecích kabelech kaskády 65 °C. V uzavřeném prostředí, zvláště pak v létě při běžné sestavě, kdy je ve skříni kolem 40 °C může teplota kabelů vystoupat klidně i na 90 °C, což hraničí s odpálením napájení. V tomto případě zase hraje roli fakt, že X299 desky, které mají pro procesor pouze 8-pin napájení, tak nejsou – alespoň ne v tuto chvíli – přijatelné.

Pro ty, kteří chtějí stavět na X299, je vhodné si buď počkat na nějaké vhodnější desky, nebo se dívat po těch, které mají masivní chlazení společně s lépe řešeným napájením a to včetně přípojky pro více, než je jen nedostatečný 8-pin. Ideální by byly vodní bloky, které by se časem měly také objevit.

Pokud se chcete sami videem přesvědčit, zde vám jej přikládám:

Zdroj: Youtube

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Zabývám se počítačovým hardwarem, mobily a periferiemi. Také se často zapojuji do různých HW a SW poraden. Vzhledem k tomu, že jsou tyto věci mou vášní, zapojil jsem se i jako redaktor webu TechRevue.

Zanechte odpověď