Pátek, Květen 29

Základy MikroTiku: Updatujeme RouterOS na novější verzi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vítám vás u dalšího dílu ze série Základy MikroTiku, kterou našim čtenářům přinášíme ve spolupráci s internetovým obchodem abctech, který se zaměřuje především na prodej síťových prvků. Tato série obsahuje informace nutné k pochopení a nakonfigurování velmi zajímavých zařízení, která společnost MikroTik nabízí.

V tomto dílu se zaměříme na aktualizování operačního systému RouterOS, který běží na většině síťových prvcích tohoto výrobce. Aktualizace přinášejí nejen nové funkce, ale také zvyšují zabezpečení, které je u síťových prvků klíčovou prioritou. Ani MikroTik s jeho RouterOS totiž není rozhodně nenapadnutelný, vzpomeňme například na nedávný botnet, který na základě exploitu ChimayRed prolamoval hesla do RouterBoardů a nahrával do nich program, který umožňoval vzdáleně spustit de facto jakýkoli škodlivý kód.

Existuje hned několik způsobů, jak takový RouterBoard aktualizovat. My si však ukážeme pouze ty, které zvládnete z winboxu u vás doma. Pokud je totiž zařízení připojené k internetu, je možné si novější verzi stáhnout přímo v něm, pokud ne, je možno ho aktualizovat přímo z vašeho počítače.

Při aktualizacích dbejte na tzv. „changelog“. To je dokument s veškerými změnami, které nová aktualizace přináší. Vyhnete se tak případným nepříjemným problémům, kdy například od verze 6.40.7 implementoval MikroTik novou kanálovou tabulku pro Českou republiku dle nařízení ČTÚ pro venkovní spoje.

Aktualizace RouterOS ze zařízení, které je připojené k internetu

Pokud chceme aktualizovat např. náš domácí router, který má dostupné připojení k internetu, je proces aktualizace o něco snazší, než u zařízení, která do internetu nemají přímý přístup. Otevřeme si tedy winbox a přihlásíme se do našeho zařízení.

V levé nabídce poté zvolíme položku IP a z podmenu vybereme položku DNS. Zde nastavíme pouze adresu jakéhokoli DNS serveru – např. čtyři jedničky. Poté změnu potvrdíme.

Dalším krokem bude z levého menu otevřít nabídku System a Packages.

Zde již nahoře vidíme tlačítko Check for updates (v překladu – zkontrolovat aktualizace).

Tlačítko zvolíme a otevře se další okno, které nám sdělí, kterou verzi máme aktuálně a která je novější. Pod výpisem verzí se také nachází výše zmiňovaný changelog, ve kterém se můžete dočíst veškeré změny, které nová aktualizace přináší. Až budete připraveni, zvolte možnost Download&Install. RouterBoard si sám stáhne aktualizaci a nainstaluje ji, obnáší to restartování zařízení, které může trvat déle, než běžný restart.

UPOZORNĚNÍ: V PRŮBĚHU AKTUALIZACE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEODPOJUJTE ZAŘÍZENÍ Z NAPÁJENÍ

Po restartování zařízení se do něj opět přihlašte z winboxu. Je totiž potřeba aktualizovat ještě firmware zařízení. To provedeme skrz nabídku System – Routerboard.

 

V okně již můžete vidět informace o modelu a sériovém číslu vašeho RB, avšak nejvíce vás zajímá položka Current Firmware a Upgrade Firmware. Pokud se tyto dvě hodnoty liší, je potřeba provést aktualizaci na novější. To provedeme stisknutím tlačítka Upgrade a opětovným potvrzením výstrahy, zda opravdu chceme aktualizovat firmware. V tuto chvíli se ale ještě nic neděje, je třeba RB restartovat. To provedeme v nabídce System – Reboot.

Zde potvrdíme nabídku, že opravdu RB chceme aktualizovat a opět chvíli vyčkáme. Po nastartování můžete ověřit, zda vše funguje, jak má.

Aktualizace RouterOS ručním nahráním balíčku s novou verzí

Pokud však váš RouterBoard není přímo připojen k internetu či se vám jednoduše nedaří zprovoznit aktualizace první metodou, pojďme se podívat, jak to můžeme provést alternativně. Nejdřív je třeba balíček s aktualizací získat.

Otevřeme si tedy webové stránky MikroTiku, konkrétně sekci Downloads (ke stažení). Odkaz ZDE.

Zobrazí se nepřeberná nabídka balíčků. Nejdříve se musíme orientovat dle architektury procesoru – dnes nejčastěji MIPS a TILE. Pokud si ale nejste architekturou jistí, dohledat ji můžete i dle modelu vašeho RB. Pokud neznáte ani model, zjistíte ho přímo ve winboxu a to v nabídce System – Routerboard.  Ve chvíli, kdy vyhledáte správný řádek, zajímat vás bude sloupec s aktuální verzí (Current) a položka v řádku Main package. Pokud mám tedy například RB LHG, zajímat mě bude architektura MIPS a aktuální verze 6.42.3. Poklikáním na disketku balíček stáhnete.

Nyní se přesuneme do rozhraní programu winbox, kde se přihlásíme k našemu RB. V levé nabídce menu zvolíme položku Files.

Do volné plochy v okně Files či pomocí tlačítka Upload přetáhneme či vybereme stažený balíček a vyčkáme, než se úplně nahraje do zařízení.

Pokud se balíček již kompletně nahrál, nyní stačí pouze restartovat zařízení, jak jsem již popisoval v první metodě (tzn. System – Reboot – Yes).

TIP: Pokud máte starší verzi rOS, může se stát, že nelze kliknout na potvrzující tlačítko restartu zařízení. V tomto případě otevřete ve Winboxu terminál (v levém menu položka New Terminal) a napište system reboot.

Po restartu, který může trvat delší dobu, se opětovně přihlašte do RB a aktualizujte také firmware zařízení. Postup jeho aktualizace jsme si již popisovali v první metodě aktualizace.

Závěr

Pokud jste správně postupovali dle výše popsaných kroků, pravděpodobně jste úspěšně aktualizovali váš RouterBoard!

Přestože doporučuji mít ve svém RB vždy nahranou aktuální verzi RouterOS, může se také stát, že vám nová verze nebude vyhovovat a budete si přát se vrátit. I to je samozřejmě možné a jak to provést si ukážeme v některém z dalších dílů Základů MikroTiku.

Může se také stát, že se aktualizace nezdaří, typicky pokud přecházíte s velmi staré verze a starý firmware nedokáže korektně zavést novější verzi. Takové RB však nemusíte hned házet do koše, existuje totiž nástroj Netinstall, který zvládne oživit prakticky jakékoli zdánlivě mrtvé zařízení. I o tomto nástroji a jak ho správně použít se rozepíšu v některým z dalších dílů seriálu Základy MikroTiku.

Pokud se vám náš seriál Základy MikroTiku zalíbil, či máte jakékoli dotazy ohledně konfigurace či výběru toho správného MikroTiku i k vám domů, neváhejte mě, či někoho z redakce kontaktovat zde pod článkem v komentářích, rádi vám poradíme.

Foto: TechRevue

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Hardware a počítačové sítě jsou již od malička mým koníčkem. I proto se po dokončení studií v oboru také stal mou vysněnou prací. Největší "srdcovkou" jsou pro mě smartphony a široká paleta příslušenství pro ně. Jsem jasný Androiďák, který se však nebrání novým poznatkům a zkušenostem.

Zanechte odpověď