Neděle, Srpen 18

Známe výrobní cenu iPhonu X

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Že nový iPhone X, představený na nedávné keynote Applu, nebude žádné levné zařízení, není žádným překvapením. Vždyť základní model u nás bude stát téměř 30 tisíc Kč. Na kolik peněz ale vlastně vyjde výroba tohoto telefonu?

S odhadem ceny přišli pracovníci z Číny, kteří se v celé problematice okolo nového iPhonu orientují. Na světlo světa se díky nim dostaly ceny jednotlivých komponent, ze kterých je nový iPhone složen. Přesto, že se jedná pouze o odhadované ceny, i tak se jedná o zajímavé informace.

Nejdražší částí telefonu je 5,8″ OLED displej od Samsungu, který údajně Apple stojí $80 (cca 1748 Kč). Následuje 256GB paměť od Toshiby, která stojí $45 (cca 984 Kč). Výroba jednoho čipu Apple A11 Bionic stojí $26 (cca 570 Kč), a nová 3D kamera zajišťující funkci nového TouchID vyjde Apple na $25 ( cca 550 Kč). Takto bychom mohli pokračovat dále a dále.

Odhadovaná cena všech komponentů uvnitř iPhonu X je $412.75, tedy něco málo přes 9 tisíc Kč. Jde však pouze o odhadované hodnoty, které nemusí úplně přesně odpovídat skutečnosti.

V kontrastu s částkou, kterou si Apple za iPhone X žádá, tedy podle amerického ceníku $999, zní nějakých 412 dolarů jako téměř směšná částka. Je však potřeba si uvědomit, že do této ceny nejsou zahrnuty náklady na vývoj, testování, samotné smontování přístroje, náklady na přepravu nebo třeba marketing.

Pro zajímavost: odhadovaná cena komponent v iPhonu 6S se vyšplhala na pouhých $187.91, tedy cca 4100 Kč. U Samsungu Galaxy S8 tato hodnota dosahuje $307.50, tedy přibližně 6720 Kč.

Ve výsledku se tak dozvídáme, že navzdory přesvědčení některých lidí výroba jednoho iPhonu pro Apple zdaleka není záležitostí několika málo stokorun nebo tisíců Kč, ale pokud bychom zahrnuli veškeré náklady spojené s výrobou nového iPhonu X, pravděpodobně bychom se dostali na ještě vyšší částku než je oněch 412.75 dolarů.

To však nic nemění na faktu, že i kdyby výroba jednoho iPhonu vyšla třeba na $700, díky cenovce, která u základního modelu v USA činí $999, si Apple i tak přijde s každým prodaným iPhonem na velmi slušné peníze.

Zdroj: phonearena.com, gsmarena.com

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Už od mala se zajímám o mobilní technologie, obzvláště mobilní telefony. Postupem času jsem zakotvil u OS Android, který spokojeně používám dodnes. V současnosti jsem studentem telekomunikací. Jsem také vášnivý cyklista.

Zanechte odpověď